CIA, ateşkes görüşmeleri için Kahire’de

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns liderliğindeki bir heyet, Gazze’de ateşkes müzakereleri için Kahire’ye ulaştı. Heyetin, Mısır güvenlik yetkilileriyle bir araya gelerek ateşkes sürecini ilerletmeye yönelik görüşmeler yapması bekleniyor.

İSRAİL İÇ İSTİHBARAT TEŞKİLATI DA MISIR’A GİTMİŞTİ

Mısır merkezli El-Kahire el-İhbariye televizyonuna göre, ABD heyeti Kahire’deki temaslarında Gazze’deki ateşkes için yeni bir müzakere turunu başlatmayı hedefliyor. Öte yandan, İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet’in liderliğindeki İsrailli müzakere heyeti de aynı gün içinde Mısır’a varmıştı. İsrailli heyet, esir takası ve Refah Sınır Kapısı’nın yönetimi konularında görüşmeler gerçekleştirecek.

GAZZE’DE SON 24 SAAT

Gazze Şeridi’nde yaşanan çatışmalarda can kaybı ve yaralanma sayıları hızla artıyor. Son 24 saat içinde yapılan saldırılarda 40 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 75 Filistinlinin de yaralandığı bildirildi. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 276 gündür devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, saldırılar sonucunda toplamda 38 bin 193 kişi hayatını kaybetti, 87 bin 903 kişi ise yaralandı.

ABD ve İsrail heyetlerinin Kahire’deki bu görüşmelerinin, bölgedeki gerginliği azaltma ve barışa doğru adımlar atma çabalarına katkı sağlaması bekleniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir