Barselona’da konut krizi: Turistlere ev kiralamak yasaklanıyor

İspanya’nın önde gelen turist merkezlerinden Barcelona’da yaşanan konut krizi önlemek radikal bir karar alındı. Kira fiyatlarını düşürmek için şehirdeki 10 bin’e yakın konutun kısa dönemli kiralama ruhsatlarının 2028’e kadar kademeli olarak iptal edilmesine karar verildi.

Avrupa turistlerden bunaldı. Özellikle Akdeniz ülkeleri turistlere karşı aldıkları önlemlere her geçen gün bir yenisi ekliyor. Pandemi sonrası yaz seyahatlerinde görülen artış, bazı önemli destinasyonları kaldırabileceğinden çok daha fazla bir kalabalıkla yüzleşmek zorunda bıraktı. Elbette bunun ekonomik ve sosyolojik etkileri oldu. Son olarak İspanya’nın önde gelen turist merkezlerinden Barcelona’da yaşanan konut krizi önlemek için 10 bin’e yakın konutun kısa dönemli kiralama ruhsatlarının 2028 yılına kadar kademeli olarak iptal edileceği açıklandı.

Belediye Başkanı Jaume Collboni önümüzdeki beş yıl içinde şehirdeki 10 bin turistik dairenin ruhsatını iptal etmeye yönelik radikal bir plan açıkladı. Barcelonalıların artan kiraları ödeyemediğini belirten Collboni, Airbnb gibi platformlarda turistlere günlük ev kiralama uygulamasının 2028’e kadar engelleneceğini duyurdu. Collboni uygulamanın özellikle gençlerin konuta erişimini kolaylaştıracağını ancak sonuçların hemen alınamayacağının altını çizdi.

KİRALAR ARTTI, YAŞAM KALİTESİ DÜŞTÜ

Benzer sorunlarla boğuşan İspanya adaları Mallorca ve İbiza’da geçen ay binlerce kişi kitle turizmini protesto etmek için sokağa döküldü. Göstericiler, uygun fiyatlı konutların azlığı, sıkışık yollar ve düşük yaşam kalitesine sebep oldukları gerekçesiyle turistleri protesto etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir