ABD’de başkanı adayı Filistin eyleminde gözaltına alınmıştı: ‘Acile gidiyorum’

ABD başkanlık seçimine Yeşil Parti’nin adayı olarak katılan Jill Stein, Filistin’e destek eylemindeki öğrencilerle dayanışmak için gittiği Washington Üniversitesi’nde cumartesi günü kelepçelenerek gözaltına alındı. Stein gözaltı öncesinde yaptığı açıklamada; “Burada demokrasi için, insan hakları için, soykırımı sona erdirmek için ayağa kalkan öğrencilerle aynı safta duracağız” demişti.

73 yaşındaki Stein, altı saat boyunca polis nezaretinde kaldığını ve polis tarafından darp edildiğini belirtti. Serbest bırakılan Stein, yaşadıklarını yerel basına anlattı. “Kaburgalarım gerçekten ağrıyor” diyen Stein, şöyle konuştu: “Kırık olup olmadığına bakmak için acil servise gidiyorum çünkü bisikletlerini bir silah gibi kullanıyorlardı. Bisikleti göğüs kafesime vurup bizi gözaltına almaya çalışıyorlardı.”

Stein, Başkan Joe Biden’ı ‘Gazze’deki soykırımı ve işgali sona erdirmeye’ çağırarak, İsrail hükümeti tarafından onaylanan şiddetin daha da artmasına izin vermek yerine ‘otoritesini kullanması’ gerektiğini söyledi. Washington Üniversitesi’nde haftasonu düzenlenen protestolarda, 100’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

SANDERS: NETANYAHU, GAZZE’DE ETNİK TEMİZLİK YAPIYOR

Öte yandan ABD’li Senatör Bernie Sanders, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’de etnik temizlik yaptığını belirtti. ABD Senatosu’ndaki önemli Yahudi isimlerden biri olan bağımsız Vermont Senatörü Sanders, CNN’in “State of the Union” programına konuk oldu.

ABD’deki üniversitelerde süren Filistin’e destek gösterilerinde Yahudi karşıtı söylemlerin sorulması üzerine Sanders, Yahudi karşıtlığıyla beraber her türlü nefret suçu ve İslam karşıtlığına (İslamofobi) da karşı çıkılması gerektiğini vurguladı. Sunucunun ısrarla üniversitelerde Yahudi öğrencilerin mağduriyetini ön plana çıkarma çabalarına ilişkin Sander, kendisinin de Yahudi olduğunu ve odaklanılması gereken konunun İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’de yol açtığı insani facia olduğunu dile getirdi.

Sanders, İsrail’in Gazze’de sistematik şekilde sağlık sistemi ile esasen tüm Gazze’yi yok etmeye çalıştığını belirterek, “Amerikan halkının çoğu Netanyahu’nun savaş makinesinden iğreniyor ve ABD’nin buna destek olmasına karşı çıkıyor” ifadesini kullandı. İsrail’in 6,5 ayda Gazze toplumunun yüzde 5’ini öldürdüğünü, bunun modern savaş tarihinde görülmemiş bir oran olduğunu belirterek, “Netanyahu bunun hesabını vermeli” dedi.

Sanders, soykırım tanımlamasının mahkemelerce yapıldığına işaret ederek, “Ancak Netanyahu’nun Gazze’de etnik temizlik yaptığı tartışma götürmez bir konu. Gazze halkının yüzde 80’ini yerinden etti. Şimdi de güvenli diye insanların sığındığı Refah’a saldırı tehdidinde bulunuyor. Bu kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir